Sağlık:
Sağlık Çalışanları Arasında Ayrım Yapılmamalı
 Başbakan Davutoğlu’nun sağlık çalışanlarına yönelik yaptığı açıklamalarını yetersiz olmasına rağmen önemsediklerini ifade eden Başkan Arayıcı, yapılan açıklamaları yıpranma payı ile ilgili Sağlık-Sen’in talebinin hayata geçirilmesi açısından olumlu karşıladıklarını vurguladı. Arayıcı, sadece nöbet tutan personele yıpranma payı verilmesini kabul etmeyeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

POLİS, ASKER, GAZETECİ VE İTFAİYECİ ARASINDA AYRIM YOK

“Sağlık hizmetinin riskli hizmetler arasında olduğu bilimsel bir gerçektir. 5510 Sayılı kanunda riskli işler tanımlanmıştır. Sağlık hizmetleri de bunun içindedir. Durum böyle iken, nöbet tutan personele yıpranma payı vermek, tutmayana vermemek, kabul edilir bir yaklaşım değildir. Zaten yıpranma payı olan gazeteciler, güvenlik güçleri ve itfaiyeciler gibi meslek mensupları arasında da böyle bir ayrım yoktur. Yani masa başında çalışan gazeteci ile savaş bölgesindeki gazetecinin yıpranma payları aynıdır. Yine masa başında çalışan polis ile operasyona çıkan polisin yıpranma payı farklı değildir. Durum böyle iken, sağlık çalışanları arasında nöbet tutan ya da tutmayan diye ayrım yapmak, hem haksızlıktır hem de uygulanabilirliği yoktur.”

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesinin tamamen Sağlık-Sen’in eseri olduğunu söyleyen Başkan Arayıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki yıl önce söylediği 5 hizmet yılına karşılık bir yıl yıpranma payı verilmesi ile ilgili sözünün gerçekleştirilmesi için çaba gösterdiklerini bildirdi. Arayıcı, “İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde yer aldığı şekliyle çok tehlikeli risk grubuna giren ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde, 112 acil sağlık hizmetlerinde ve Adli Tıp Kurumu’nda sağlık hizmeti sunumunda görev yapanlar için 360 güne 90 gün, diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmeti sunumunda çalışanlar için ise 360 güne 60 gün fiili hizmet süresi zammı verilmesi talebimizdir” şeklinde konuştu.

ARAYICI: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BAYRAMINI KUTLUYORUM

Başkan Arayıcı, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“14 Mart tarihi bizim açımızdan bir bayramdan çok, sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme getirmek açısından bir fırsat olarak görülmektedir. Çünkü, bu kutsal hizmeti büyük bir fedakarlıkla yerine getiren sağlık çalışanlarının mali ve özlük hakları iyileştirilmedikçe tam bir bayramdan söz edilemez. Sağlık çalışanlarına yıpranma payının verilmesi, tüm sözleşmelilerin kadroya alınması, döner sermayelerin iyileştirilmesi ve emekliliğe yansıtılması, kreş sorununun çözümü, hizmetlilerin memur kadrosuna geçirilmesi ve sağlıkta şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemelerin tamamlanması gibi konulardaki sorunlar çözülmeden sağlık çalışanları için tam bir bayramdan söz etmek mümkün değildir.

Yaşam hakkı en kutsal haktır. Bu hakkın yerine getirilmesine aracılık eden, yardım eden sağlık çalışanları büyük zorluklar içerisinde görev yapmaktadır. Savaşta, depremde, yangınlarda, sel felaketlerinde ve en ağır kış şartlarında bile sağlık hizmeti kesintisiz verilmektedir. Böylesine zor koşullarda bu kutsal görevi başarı ile yerine getiren tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor ve sağlık çalışanlarının geçim sıkıntısı çekmediği, sağlıkta şiddetin konuşulmadığı, ekonomik ve sosyal hakların verildiği günler diliyorum.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, merkezin yanı sıra ilçe ve köylerde de yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

Haberi Oku