USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Çin'den kültürel operasyon: Tüm ülkeler tehdit altında

Araştırmacı-yazar Said Ercan, Çin'in diğer ülkelere TikTok uygulaması ile operasyon çektiğinden ve dünya genelinde değerlerin yok edildiğinden bahsetti.

Çin'den kültürel operasyon: Tüm ülkeler tehdit altında
28-05-2024 19:17
Google News

HABER 7 - ÖZEL

Kısa video içeriklerinin oluşturulduğu, canlı yayın yapılabilen sosyal medya uygulaması TikTok, dünya genelinde tartışma konusu olmaya devam ediyor.

TikTok uygulaması hakkında sosyal medyada birçok defa uyarıda bulunan araştırmacı-yazar Said Ercan, #tiktokkapatılsın ve #tiktokyasaklansın etiketlerini ilk başlatanlar arasında yer aldığını dile getirerek Türkiye’de bir duyarlılık oluşturulması adına uzun yıllardır çalışmalar yaptıklarını belirtti. Türkiye'nin Tiktok’ta dünya üçüncüsü olduğundan ve şu anda 40 milyona yakın kullanıcısı olduğundan bahseden Said Ercan, “Görüyoruz ki TikTok dünyayı karıştırmaya devam ediyor. Hem ahlaki anlamda hem siyasal anlamda hem de bilgi, veri tabanı, veri kirliliği, verilerin korunması anlamında TikTok kural tanımıyor” ifadelerini kullandı.

ÇİN KENDİ ÜLKESİNİ KORUYOR

Çin menşeili uygulama olan TikTok hakkında açıklamalarda bulunan Said Ercan, "Öte yandan TikTok aslında kendi kendini ele veriyor. Ne demek bu kendi kendini ele veriyor? TikTok bir Çin uygulaması. Çin’de TikTok var fakat ismi TikTok değil… Aynı teknoloji, aynı yazılım, ismi Douyin. Bizim Türkiye’deki TikTok gibi şeyler paylaşmanız mümkün değil. Paylaşırsanız cezası var. Siz orada sadece bilim, kültür sanat ve eğitim paylaşabilirsiniz." sözlerine yer verdi.

Türkiye'de kullanılan TikTok ile Çin'de kullanılan TikTok'un farklı biçimde olmasına dikkat çeken Said Ercan, "Çin kendi aile yapısını korurken benim ülkemde at koşturması kabul edilebilir değil." dedi. Birçok ülkede bu uygulamanın engellendiğinden bahseden yazar Said Ercan, “Çok yakın bir zamanda TikTok’a çok ciddi yaptırımların Türkiye’de geleceğini düşünüyorum.” sözleriyle düşüncesini aktardı. Said Ercan, "Tiktok'un kapatılmasının, müdahale edilmesinin de meclis gündeminde olduğunu biliyorum." açıklamasını yaptı.

Dünya genelinde özellikle TikTok'un konuşulmasının nedeni sorulduğunda Said Ercan,  diğer sosyal medya platformlarının batı menşeili platformlar olduğunun altını çizerek batının kendince uyguladığı bir politika olduğunu belirtti. Çin'in kapalı bir toplum olduğu, diktatör yönetim ve kominist sistem ile yönetildiği söylenen konuşmada "Çin internet konusunda çok katı. Çin Tiktok'u ihraç ederek dünyada operasyonlar yapıyor. Özellikle ahlaki yozlaşma, toplumların dejenerasyonu, bilgi kirliliği gibi durumlarda çok ciddi bir operasyon yaptığını düşünüyorum." sözleri kullanıldı.

MİLLİ GÜVENLİK İÇİN BİR TEHDİT

Bu uygulamanın kullanımıyla milli güvenlik sorununun da ortaya çıkabildiğini belirten Said Ercan, "Üniformanı göster diye etiket çıkıyor ve Türkiye’de 150 bin asker üniformasıyla çok kritik yerlerden fotoğraflar koyuyor. Bunların birçoğu da biliyorsunuz soruşturma geçirdi. Demek ki artık bir milli güvenli sorununa da dönüştü TikTok." cümlelerini kullandı.

TikTok akımlarının sorgulanmadan uygulanması durumuna değinen Said Ercan, “TikTok aslında bizim değerlerimize saldırıyor. Sadece Türkiye değeri değil, dünyadaki evrensel değerlere saldırıyor” sözlerini kullandı. Eğitim kategorisinde bile teşhir videosuyla karşılaşıldığını ifade eden yazar, “Çin'in TikTok üzerinden yaptığı uygulamaları biliyoruz. Uygurlara ve doğu Türkistanlılara yaptığı uygulamaları da biliyoruz.” sözleriyle daha geniş çaplı bir konuya dikkat çekti.